Сучасний стиль життя багатьох людей нагадує поведінку лінивця: надання переваги поїздкам на транспорті замість прогулянок, використання технологій замість виконання звичних завдань, швидке харчування замість приготування здорової їжі, що вимагає часу, і повна відмова від фізичної активності. Зізнатися, багато хто впізнав у цьому себе. Усі ці аспекти призводять до так званих «хвороб століття», таких як атеросклероз, варикоз і, зокрема, геморой [1].

Геморой являє собою хронічне захворювання гемороїдальних вен, що супроводжується утворенням вузлів, які можуть випадати. На розвиток геморою впливають як спадкові чинники, так і низка супутніх захворювань; це явище часто спостерігається в жінок у період вагітності. Однак основною причиною виникнення геморою стають саме звички, що сформувалися під час життя людини та її нерухомий спосіб життя. При виникненні геморою дуже важливо вчасно розпочати лікування [2].  Реліф свічки допомагають усунути симптоми геморою та повернуть вас до звичного та буденного життя.

Які шкідливі звички варто змінити, щоб уникнути геморою?

Науково доведено, що тютюнопаління вражає практично всі органи людини - від легень і головного мозку до нутрощів черевної порожнини і навіть статевої системи. Тютюновий дим впливає і на кишечник, руйнуючи природну структуру слизової оболонки, що робить її дуже вразливою [1]. Крім того, звички паління, переїдання й алкоголізм (зокрема - і на початкових стадіях) часто йдуть воєдино, через що проблеми проктології можуть проявлятися вже через 1-2 роки такого способу життя [3].

До основних згубних звичок, які можуть спричинити проктологічні захворювання, належать:

  • куріння;
  • зловживання алкоголем (іноді йдеться і про звичку випивати не більше 200-250 мл алкоголю на тиждень);
  • звичка харчуватися нездоровою їжею (фаст-фуд, велика кількість жирного і смаженого, зловживання спеціями);
  • сидячий спосіб життя без належної фізичної активності [2].

Вивести себе із «зони ризику» розвитку проблем проктології досить легко. Слід переглянути раціон харчування, відмовитися (або хоча б мінімізувати) від паління та вживання алкоголю, здійснювати ранкову зарядку або відвідувати тренажерний зал.

Продукти, що сприяють проктологічним захворюванням

Крім жирної та смаженої їжі, існує низка інших продуктів, які негативно впливають на слизову оболонку кишківника і присутні в меню більшості дорослих. Якщо відмовитися від них важко (наприклад, через обмежений вибір або нестачу коштів), варто постаратися скоротити їхнє споживання, замінивши їх на клітковину, овочі та фрукти [3].

Найбільш ризиковані продукти з точки зору проктології включають:

  • чай і кава - іноді чотири чашки кави на день можуть спровокувати гострий геморой;
  • копчені та гострі ковбаси, а також пряні сири;
  • суха, смажена або копчена риба;
  • сухі закуски (чіпси, горіхи і сухарі);
  • будь-які інші продукти з високою концентрацією жирів, спецій або порожніх вуглеводів [1].

Цей список не передбачає повного виключення зазначених продуктів із раціону. Наприклад, помірне вживання чаю і кави може сприятливо позначитися на моториці кишечника, а гострі страви часто посилюють апетит. Проте рекомендується обмежити їхнє вживання, особливо в разі вже наявних проктологічних проблем - у таких випадках варто тимчасово виключити їх із повсякденного харчування [2].

Література

1. Шматова, О. О., & Шевцов, С. М. (2023). Котко ДМ, доктор медичних наук, доцент, кафедра спортивної медицини Гончарук НЛ, старший викладач, кафедра спортивної медицини. WEB сторінка електроного видання: http://enpuir. npu. edu. ua; http://spppc. com. ua, 74.

2. В.К. Казимирко, М.П.Захараш, О.І.Пойда. Патология дистального отдела кишечника: механизмы развития, лечение-  Киев. Морион,2008 - 160стр.

3. Воробьев, Благодарный, Шелыгин: Геморрой: руководство для врачей. ЛитТерра, 2010. 200 С.