• Головна
  • Як переселенцям відновити втрачені через війну документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно
20:55, 23 травня 2023 р.

Як переселенцям відновити втрачені через війну документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно

Як переселенцям відновити втрачені через війну документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно

Під час війни сотні тисяч громадян України вимушені були залишати свої рідні оселі в таких умовах, що не завжди мали змогу забрати чи зберегти важливі документи на свої квартири та будинки.

Фахівці БФ "Право на захист" підготували для вимушених переселенців інструкцію як відновити документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно

Відповідно до загальних засад цивільного законодавства право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав,їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Державна реєстрація прав — це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі — Державний реєстр).

ПІД НЕРУХОМИМ МАЙНОМ, РЕЧОВІ ПРАВА НА ЯКЕ ПІДЛЯГАЮТЬ ДЕРЖАВНІЙ РЕЄСТРАЦІЇ, РОЗУМІЄТЬСЯ:

об’єкт житлової і нежитлової нерухомості (будинок, квартира, офісне,
складське приміщення, гараж тощо);

земельна ділянка;

підприємство як єдиний майновий комплекс.

Нерідко, особливо під час евакуації із зони активних бойових дій, виникають
ситуації,коли оригінал документа, що підтверджує право власності на нерухомість,
загублено чи зіпсовано.


ВАРТО ПАМ’ЯТАТИ, ЩО ВТРАТА ВІДПОВІДНОГО ДОКУМЕНТА НЕ ОЗНАЧАЄ ВТРАТУ ПРАВА ВЛАСНОСТІ

За загальним правилом, у разі втрати або зіпсування документа, суб’єкт, що видав такий документ, може видати його дублікат.Дублікат документа має таку ж юридичну силу, як і оригінал.

У разі проведення бойових дій на території знаходження нерухомого майна, слід дізнатися фактичне місце перебування державного органу або нотаріуса, який посвідчував правочин.

Зверніть увагу, що процедури відновлення документа, що підтверджує право власності на нерухомість, виданого до та після 1 січня 2013 року,відрізняються.

ЯК ВІДНОВИТИ ВТРАЧЕНИЙ ДОКУМЕНТ, ЩО ПІДТВЕРДЖУЄ ПРАВО ВЛАСНОСТІ НАНЕРУХОМІСТЬ, ВИДАНИЙ ПІСЛЯ 1СІЧНЯ 2013 РОКУ

Уразі втрати, пошкодження або знищення документа, виданого після 1січня 2013 року, дані про державну реєстрацію відповідних прав містяться уДержавному реєстрі.

Тож, якщо власник нерухомого майна зякоїсь причини не має документів про право власності, утакому випадку це право підтверджується на підставі інформації зДержавного реєстру, яка отримується шляхом безпосереднього доступу до нього, без витребування відповідних дублікатів документів.


ВАЖЛИВО! ДОВІДКА ЗДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ Є ДОСТАТНІМ ПІДТВЕРДЖЕННЯМ
ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА НЕРУХОМІСТЬ


ДОВІДКУ З ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ МОЖНА ОТРИМАТИ ОНЛАЙН


Для перевірки права на житло чи земельну ділянку, власників і співвласників, наявності вашого майна в реєстрах та можливої подальшої оцінки та відшкодування пошкодженого чи знищеного майна через російську агресію на порталі електронних сервісів Міністерства юстиції України можна скористатися послугою отримання електронної довідки.

ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО

1.Зайти на сайт Он-лайн будинок юстиції (https://online.minjust.gov.ua), підрозділІнформація з Державного реєстру речових прав.

2.Натиснути в правому верхньому куті наВхідта авторизуватись за допомогою електронного цифрового підпису.

3.Здійснити пошук за 3 критеріями (адресою, реєстраційним номером об’єкту нерухомості, кадастровим номером земельної ділянки).

4.Сплатити адміністративний збір (30 грн).

5.Завантажити сформовану інформаційну довідку.

Отримати довідку з Державного реєстру можна також на порталі Дія(diia.gov.ua), авторизувавшись та вибравши послугуНадання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

ЯК ВІДНОВИТИ ВТРАЧЕНИЙ ДОКУМЕНТ, ЩО ПІДТВЕРДЖУЄ ПРАВО ВЛАСНОСТІ НАНЕРУХОМІСТЬ,ВИДАНИЙ ДО1СІЧНЯ 2013 РОКУ
Увипадку втрати, пошкодження або знищення свідоцтва про право власностіна нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою адміністрацією, державного акту на право власності на земельну ділянку, за видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа, необхідно звертатись до державного реєстратора вЦентрі надання адміністративних послуг за місцем знаходження майна, абож до нотаріуса, який посвідчував договір дарування, договір купівлі-продажу абож інший договір про відчуженнямайна, видавав свідоцтво про право на спадщину.

ВІДНОВЛЕННЯ ДОКУМЕНТА, ЩО ПІДТВЕРДЖУЄ ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА НЕРУХОМІСТЬ, У СУДОВОМУ ПОРЯДКУ

У разі відсутності можливості отримати дублікат втрачених чи пошкоджених документів (наприклад,через перебування нотаріуса чи органу місцевого самоврядування на тимчасово окупованій території, знищення архівів на тимчасово окупованій території), передбачена можливість звернення до суду.

Заявами, що подаються до суду, можуть бути: заяви про визнання права власності на майно, усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом витребування правовстановлюючих документів на майно, витребування з чужого незаконного володіння, встановлення юридичного факту (володіння обʼєктом нерухомого майна на праві приватної власності).

Якщо ж було втрачено саме рішення суду, яким підтверджувалось право власності, власник нерухомого майна може звернутися із заявою до суду першої інстанції, де розглядалась відповідна справа, за повторною видачею судового рішення.


ВАЖЛИВО!

На офіційному вебсайті Верховного Суду  урозділі ГромадянамвпідрозділіРозпорядження про визначення територіальної підсудності справміститься зведена інформація про перелік судів, територіальну підсудність яких було змінено узв’язку знеможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#переселенці #нерухомемайно #правовласності #документи #відновлення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...